Starptautiskā Mitrāju diena ik gadu tiek atzīmēta 2. februārī un katru gadu tiek izdalīta atsevišķa tēma, kurai tiek pievērsta lielāka nozīme. Šī gada tēma ir “Mitrājs un ūdeņi”, uzsvaru liekot tieši uz saldūdens resursiem uz to pieejamību, kvalitāti un izmantošanu. Lai gan organizēti pasākumi nav atļauti, aicinām pašiem doties iepazīt mitrājus – doties pārgājienos gar upēm, apkārt ezeriem un purvos. Izzināt mitrājus!
Tieši Starptautiskās Mitrāju dienas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību mitrāju kā ekosistēmas nozīmei bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā.
Zemāk ir iespēja noskatīties video par mitrājiem un saldūdens resursiem:
Latvijā ir sešas īpaši aizsargājamas dabas teritorijas un to kompleksi,
kas novērtēti kā starptautiski nozīmīgas mitrāju teritorijas jeb Ramsāres
vietas: Engures ezers, Teiču un Pelečāres purvi, Kaņiera ezers, Ziemeļu purvi,
Lubāna mitrāju komplekss un Papes mitrāju komplekss.
Mitrājiem ir nozīmīga ekonomiskā,
zinātniskā, kultūrvēsturiskā un rekreācijas vērtība. Tie regulē ūdens režīmu,
palīdz samazināt plūdus, veic ūdeņu attīrīšanu un papildina ar ūdeni
gruntsūdeņus. Mitrāji ir arī nozīmīgi klimata pārmaiņu samazināšanā, jo tie
piesaista ievērojamu daudzumu no pasaules sauszemes oglekļa
krājumiem. Mitrāji ir arī dzīvesvieta neskaitāmām augu un dzīvnieku
sugām.
Starptautiskā Mitrāju dienu atzīmē kopš 1997. gada 2. februāra, atzīmējot konvencijas „Par starptautiskas nozīmes mitrājiem, īpaši kā ūdensputnu dzīves vidi” jeb Ramsāres konvencijas parakstīšanas gadskārtu. Konvencijas mērķis ir nodrošināt visu veidu mitrāju aizsardzību un saprātīgu izmantošanu, atzīstot, ka mitrāji kā ekosistēmas ir ļoti nozīmīgi bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā, kā arī cilvēku labklājības nodrošināšanā.
Vairāk par mitrājiem un Ramsāres konvenciju iespējams var uzzināt šeit: https://www.worldwetlandsday.org/
Sveiciens Jaunajā gadā. Lai Laimīgs!
Aizejošais gads mūsu pusē atnesa brīnumskaistu dāvanu un visgreznāko rotājumu – ziemas sniega baltumu, kas pašlaik klāj mežus un laukus. Mūsu pusē distancēties ir gaužām viegli, jo daba piedāvā burvīgus un daudziem vēl neiepazītus plašumus.
Mēs piedāvājam iespēju baudīt ziemu esot pie dabas, būt veseliem kā miesā, tā garā.
Pa dienu izmanto mūsu lieliskā drauga Māra Valaiņa (biedrība “Aborieši”) izveidotās slēpošanas trases Lubānas pilsētas apkārtnē, bet vakara cēlienu pavadi siltā un omulīgā namiņā mūsu informācijas centrā pie plašā un ziemas mierā dusošā Lubāna ezera. Ieelpo svaigo gaisu, plašumu un klusumu.
Slēpes ir pieejamas lielā skaitā jebkurā dienā, dabas takas "Aiviekstes ozoli" sākumā, nomas namiņā. Par slēpju pieejamību vislabāk iepriekš noskaidro uzzvanot uz 26649344, aktuālo informāciju meklē arī mājaslapā: https://www.aboriesi.lv/altiva_atputa/sleposana
Piedāvājums romantiskiem aktīvās atpūtas cienītājiem arī dienas tumšajā laikā dodoties slēpot ar lukturīšiem.
Nakšņošanu informācijas centrā nodrošinām tikai vienas mājsaimniecības ietvaros, obligāta iepriekšēja rezervācija zvanot pa tālr. 29234956. Ciemiņus ar lielāko prieku uzņemsim kā brīvdienās, tā darba dienās. Esot pie mūsu informācijas centra dodies pasakaini skaistā pastaigā gar Aiviekstes upes krastiem un klānu pļavām. Plašums un tāle, kur vien veries. Kamēr ezers salst ragā, tikmēr pamakšķerēt var Aiviekstes upē.lukturīšu gaisas pavadībā.
Lai skaisti un sniegbalti!
Sākot ar 1.12.2020. Latvijas Ornitoloģijas biedrība Madonas vietējā grupa izsludina konkursu "Putni pie barotavas".
Konkurss spēkā līdz 31.03.2021.
Aicinām iesaistīties ikvienu Madonas, Lubānas un Rēzeknes novada iedzīvotāju - individuālu vērotāju, ģimenes grupas, draugu kompānijas, darba kolektīvus, skolas klases un bērnudārza grupiņas.
Nominācijas:
1. Garākais barotavā novēroto putnu sugu saraksts;
2. Visskaistākais uzņemtais fotoattēls;
3. Visinteresantākais stāsts;
4. Visskaistākais zīmējums.
Ar pilno konkursa nolikumu iespējams iepazīties šeit: Konkursa_nolikums_2020_2021.docx
Putnu sarakstu meklē šeit: Putni_pie_barotavas_putnu_saraksts_2020_2021.xlsx
Plakātu ar putnu sugām (putnu attēli) meklē šeit: Zino_par_putniem_darza_2020.pdf
Sestdien Īdeņas zivju dīķos putnu vērošanas pārgājiena laikā novērotas ap 30 putnu sugas. Vislielākajā skaitā no sugām bija mājas strazdi, meža pīles, lielie baltie gārņi, jūras kraukļi, vārnas, mājas baloži, kovārņi un ķīvītes. Bet pa vienam īpatnim novērots zivju gārnis, zvirbuļvanags, zivjērglis, upes tilbīte, mazais dzenis, lielā čakste, gaigala, prīkšķe un, Rēzeknes upei garām ejot, dzirdēts viens zivju dzenītis. Paldies pārgājiena vadītājam LOB Madonas vietējās grupas biedram Rūdolfam Kroičam par visapkārt peldošo un lidojošo putnu noteikšanu.
Savukārt svētdien māla putnu vēja zvanu darbnīcā iesaistījās ap divdesmit radošu un centīgu dalībnieku - katram bija iespēja izgatavot vēja zvanus ar putnu figūrām vai arī krūzīšu palikņus. Paldies vadītājai - dizainerei Solvitai Grosbergai par iespēju iepazīt māla pasauli un māla pikučus pārvērst skaistos darbiņos. Radošajam garam ļaujot izpausties iekštelpās, paralēli brīvā dabā notika arī putnu barotavu izgatavošanas darbnīca kopā ar ornitologu LOB Litenes vietējās grupas biedru Elviju Kantānu. Ornitologa ieteikumi noderēs brīdī, ja uznāks bargā ziema, kad būs jāsāk pievērsties putnu piebarošanai, lai palīdzētu tiem vieglāk pārziemot.
Putni dabas liegumā "Lubāna mitrājs" pavēroti, putnu barotavas ziemai sagatavotas un kāds jauks rotājums mājām arī darināts, kur bezdelīgas un ērgļi ziemas mēnešos lidināsies vien vējā māla figūru veidolā, vien atgādinot par vasaru un liks ilgoties pēc putniem atkal pavasarī. Putni pašlaik dodas tālajā ceļā uz savām ziemošanas vietām, bet mēs gaidām tos atgriežamies atpakaļ pavasarī un tiekamies jau pavasara putnu dienās 10. un 11.aprīlī. Rudens un pavasara putnu dienu pasākumiem var sekot līdzi mājaslapā www.putnudienas.lv
Par pasākuma fotogrāfijām paldies Indrai Kroičai, Ilzei Saušai un Elīnai Gaveiko
Pārgājiena vadītājai Diānai līdzi bija atceļojis īstens trifeļu mednieks - saimnieces suns Hafrijs. Pārgājiena laikā nevienu trifeli gan nesanāca atrast, jo tās augot specifiskākās vietās, bet kopumā tāpat pārgājiens izdevies interesants. Pārgājiens īsti vēl nesācies iesākās ar milzu apaļpūpēža "ierašanos", jo viena no pārgājiena dalībniecēm to atnesa rokās, savukārt cita dalībniece pa ceļam uz pārgājienu bija pamanījusi lielo dižsardzeni, ko ikvienam bija iespēja arī nogaršot.
Sēņošanas pārgājiena laikā ne tikai izgaršojām un izsmaržojām dažādas sēnes, bet arī uzzinājām daudz jauna par tām, piemēram, ka ar sēnēm var krāsot dziju, izgatavot papīru vai sēņu tinti, ko var izmantot zīmēšanai. Savukārt, citas no sēnēm, apgaismojot tās ar UV gaismas lukturīti, spēja luminiscēt. Vai zinājāt, ka Latvijas mežos aug sēnes, kas smaržo pēc mārrutkiem, cukurbietēm vai kokosriekstiem? Mums tas bija varens atklājums!
Trešdaļa no visiem pārgājiena dalībniekiem bija tieši bērni, kas ar lielu interesi sekoja līdzi sēņu daudzveidībai. Gandrīz visiem pārgājiena dalībniekiem līdzi bija sēņu grozi, kas arī tika pielasīti pilni līdz ar malām. Var apgalvot, ka sēņošana izdevusies! :) Par to liels paldies sēņu ekspertei Diānai Meierei un viņas draugam Hafrijam.
Par fotogrāfijām paldies Gitai Losānei, Solvitai Grosbergai, Sandrai Dreimanei un Elīnai Gaveiko;
Uz tikšanos citos pasākumos :)
Pavadot gājputnus uz siltajām zemēm, Lubāna mitrāja
informācijas centrs ir sarūpējis divus bezmaksas pasākumus "Eiropas rudens
putnu vērošanas dienu 2020" ietvaros! Pasākumi notiks divas dienas, 3. – 4. oktobrī.
3. oktobrī paredzēts ap 10 km garš pārgājiens pa Īdeņas zivju dīķiem.
Pārgājiena sākums plkst. 11:00. Precīza pulcēšanās vieta tiks nosūtīta katram
dalībniekam personīgi. Pasākumu vadīs putnu vērotājs, Madonas vietējās grupas
biedrs Rūdolfs Kroičs. Pārgājiena noslēgums ~ 16:00, pasākums ilgums aptuveni 4
stundas. Nepieciešams laikapstākļiem atbilstošs apģērbs un apavi, ja ir,
binoklis. Līdzi ņemam pusdienu maizītes, tēju.
4. oktobrī savukārt īpaši aicinām ģimenes ar bērniem un citus dabas draugus pievienoties darbnīcās Lubāna mitrāja informācijas centra telpās un teritorijā. Plkst. 11:00 iekštelpās tiks vadīta māla putnu vēja zvanu darbnīca dizaineres Solvitas Grosbergas vadībā, savukārt ārpus telpām ornitologa Elvija Kantāna vadībā veidosim putnu barotavas ziemai un vērosim putnus Lubāna ezerā no dambja. Pasākuma ilgums ~ 3 stundas. Visi nepieciešamie materiāli darbnīcām tiks nodrošināti. Mazākajiem apmeklētājiem būs pieejamas arī krāsojamās putnu mandalas, noskaņai video filmiņas par dabu un putnu migrāciju. Pasākuma organizatori būs parūpējušies par karstu tēju ikvienam dalībniekam un pasākuma laikā kopā cepsim „skautu maizītes” uz ugunskura.
Uz abiem pasākumiem dalībnieku skaits ierobežots! Obligāta iepriekšējā
pieteikšanās zvanot uz 29234956 vai e-pastā: lubanamitrajs@gmail.com, lai atbilstoši
dalībnieku skaitam sarūpētu materiālus un nodrošināt drošu uzturēšanos pie
mums.
Putnu dienu pasākumi oktobra mēnesī norisināsies visā Latvijā, citus pasākumus savā apkārtnē meklē šeit: http://www.putnudienas.lv/lv/
Lai katram izdodas ieraudzīt savu putnu migrācijas brīnumu!
Šajā 2020. gada rudens sezonā aicinām izglītības iestāžu darbiniekus iepazīties ar Lubāna mitrāja informācijas centra ekskursiju piedāvājumu, izvēlēties sev piemērotāko aktivitāti un kopā ar skolēniem doties pie mums ciemos. Prom no lielām burzmām, cilvēku masām, tuvāk pie dabas! Iepazīt Latvijas lielāko ezeru - Lubānu, vērot putnus rudens migrācijas laikā, iepazīt purvu un orientēties mežā!
Rudens skolēnu ekskursiju piedāvājums 2020
Īpaši vēlamies izcelt trīs piedāvājumus:
1. Pārgājiens ap Teirumnīku purvu un Meža orientēšanās
3 km garais pārgājiens sastāv no 800 m garās Teirumnīku purva laipas, kur pastaigas laikā iepazīstam purva augus. Maršruts turpinās pa taciņām priežu mežā apkārt Teirumnīku purvam. Mežā izvietoti 14 orientēšanās punkti, kas satur jautājumus par mežu un tā daudzveidību. Skolēni veic uzdevumus komandās, meklējot atbildes un sadarbojoties savā starpā.
2. Putnu vērošanas pārgājiens „Īdeņas putni”
Pārgājienā laikā galvenais mērķis vērot putnus zivju dīķos, galvenokārt ūdensputnus – gulbjus, zosis, pīles, gārņus u.c. Pārgājiens ved pa zivju dīķu ceļiem, kas ir viegli ejami un droši skolēnu grupām, noslēgums Īdeņas pilskalnā no kuras paveras lielisks skats uz Lubāna ezera tālumā.
3. Akmens laikmeta rotu darbnīca un/vai Putnu viktorīna (iekštelpās)
Stāsts par dabas liegumu "Lubāna mitrājs" un tā dabas vērtībām. Akmens laikmeta rotu darbnīcā ir iespējams no sāls mīklas izveidot rotu prototipus par paraugiem ņemot Lubāna ezera apkārtnes arheoloģisko izrakumu laikā atrastos rotu fragmentus vai, daloties komandās, piedalīties putnu viktorīnā un pārbaudīt savas putnu zināšanas atraktīvā veidā – atpazīstot attēlus, balsis, video redzamos lidoņus un daudz ko citu!
Sazinies ar mums un palīdzēsim Tev izplānot labāko maršrutu ņemot vērā laika iespējas, skolēnu skaitu un vecumu.
Gaidīsim ciemos!
Rudens elpu un smaržu jau
var just gaisā un rudens ir īstākais laiks, lai dotos mežā!
19.septembrī, sestdienā,
kopā ar mikoloģi, sēņu eksperti, Diānu Meieri dosimies pastaigā pa mežu, lai
iepazītos un ielūkotos daudzveidīgajā un krāsainajā sēņu pasaulē. Meklēsim
sēnes, noskaidrosim vai tās ir ēdamas vai indīgas, izzināsim kādi ir
priekšnoteikumi drošai sēņošanai mežā un kam jāpievērš uzmanība sēņu precīzākai
noteikšanai.
Pulcēšanās
laiks plkst. 11:00, precīzu pulcēšanās vietu nosūtīsim katram dalībniekam
individuāli.
Iešana nebūs pa meža
taciņām, lai piefiksētu lielāku sēņu daudzveidību, iesim mežā! Jāteic,
izvēlētais mežs ir viegli sasniedzams un ejams, pārgājiens ir vieglas grūtības
pakāpes. Aptuvenais pasākuma ilgums 3-4 stundas.
Uz pārgājienu aicināts
ikviens zinātkārais, kas vēlas pavadīt daļu dienas iegūstot jaunas zināšanas un
izzinot sēņu daudzveidību. Pārgājiens lieliski piemērots ģimenēm ar bērniem.
Līdzi ņemam pusdienu maizītes, tēju un/vai kādu citu našķi, pārgājiena laikā paredzēta piknika pauze.
Dalība pasākumā bez
maksas.
Tā kā pārgājiens paredzēts pastaigai pa mežu, vēlams atbilstošs apģērbs. Kā arī, protams, ieteicams sekot līdzi un ģērbties atbilstoši laikapstākļiem.
Pārgājiena
laikā uzmanību pievērsīsim sēņu daudzveidībai, gan ēdamajām, gan neēdamajām
sēņu sugām.
Šobrīd nevaram teikt cik
liela būs sēņu daudzveidība izvēlētajā mežā, tomēr esot lielākam bariņam,
iespēja ieraudzīt un pamanīt dažādas sēnes ir daudz lielāka. Ja kādam ir sēņu noteikšanas grāmata, to noteikti var
ņemt līdzi un izmantot sugu noteikšanā.
Pasākumā dalībnieku skaits ir ierobežots. Pieteikšanās un papildus
informācija par tālr. 29234956 vai uz e-pastu: lubanamitrajs@gmail.com
Pasākumu organizē: Lubāna
mitrāja informācijas centrs
Velobrauciena laikā ainava skatienam bija mainīga. Izvizinājāmies gan pa skaistiem viršu ieskautiem priežu siliem, gan gar ziedošu griķu pļavām, paciemojāmies briežudārzā "Mežsētas", šķērsojām trošu tiltiņu pār Vecpededzes kanālu un noslēgumā baudījām gardu pusdienu zupu. Laikapstākļi patrāpījās perfekti - diena kopumā nebija karsta, tādēļ tas padarīja velobraukšanu īpaši baudāmu :)
Paldies ikvienam, kurš iesaistījās un izturēja vienu varenu velobraucienu Lubāna mitrājā!
Foto: Elīna Gaveiko
Foto: Elīna Gaveiko
Foto: Elīna Gaveiko
22.augustā, sestdienā, Lubāna mitrāja informācijas centrs
organizē velobraucienu DL „Lubāna mitrājs”. Brauciena galvenais mērķis ir
iepazīt dabas lieguma “Lubāna mitrājs” Z daļu, konkrētāk Pededzes lejteci un
tās apkārtni – meža celiņus un meža masīvus, Pededzes upi, Jaunpededzes un
Vecpededzes kanālus, briežu dārzu “Mežsētas”.
Pulcējamies
plkst. 09:30 Lubānas pilsētā, pie dabas takas Aiviekstes ozoli sākuma punkta,
stāvlaukumā (Krasta ielas beigu posms), Lat, Lon: 56.908235, 26.717076,
Velobrauciena
starts plkst. 10:00. Plānotais kopgarums aptuveni 65 kilometri. Plānotais
ilgums ap 7 stundām.
Velobraucienā
aicināts ikviens, tomēr paturam prātā, ka maršruta garums ir 65 km, tāpēc
apsveriet savus spēkus, enerģiju un izturību. Vēlama ir velo pieredze un
iekšējā gatavība doties, zinātkāre un pozitīvs noskaņojums, lai var uzlabot
noskaņojumu kādam sagurušākam ceļa biedram.
Velobrauciens galvenokārt
vedīs pa meža un lauku ceļiem, pļaviņu, mežu. Mūsu maršrutā asfaltētie ceļi būs
(6 km), grants ceļi (4 km). Maršrutu esam veidojuši, lai pēc iespējams vairāk
sanāktu iepazīties ar apkārtni. Maršrutā paredzēta Liedes upes šķērsošana
(ūdens līmenis vidēji līdz ceļiem). Braucienā laikā paredzēti vairāki apstāšanās
punkti (Liedes upe, trošu tilts pār Jaunpededzes kanālu, briežu dārzs Mežsētas,
Pededzes lejtece, Audīles mežs, kā arī noslēgumā – Aiviekstes upe un dabas taka
Aiviekstes ozoli). Iepazīsim Lubānas, Rugāju un Gulbenes novadus.
Brauciena laikā
paredzēta piknika pauze briežu dārza teritorijā (piknika maizītes jāņem līdzi
pašiem!), brauciena laikā noderēs kāds našķis ceļam, īpaši padomājam par ūdens rezervēm
(pusceļā būs viena vieta, kur uzpildīt ūdens pudeles). Kā arī sekojam līdzi
laikapstākļiem un parūpējamies par piemērotu apģērbu kā siltam un saulainam
laikam, tā arī lietum/vējam.
Velobrauciena
noslēgumā baudīsim dabas takā sarūpēto zupu uz ugunskura (nodrošina organizatori).
Velobrauciena
dalības maksa 5 EUR, kas tiks ieguldīta pusdienu zupas nodrošināšanā.
Ja kādam nav savs
velosipēds, bet ir vēlme doties braucienā, nebēdā! Lubānas pilsētā ir pieejama
velosipēdu noma. Nomas maksa – 4 EUR par velosipēdu (sazinies ar mums uz zemāk
norādīto kontaktinformāciju).
Velobraucienam
nepieciešama iepriekšējā pieteikšanās, var zvanīt pa tālr.: 29234956 (Ilze,
Elīna) vai rakstīt e-pastu uz lubanamitrajs@gmail.com. Dalībnieku skaits
ierobežots.
Kādreizējais dabas
liegums „Pededzes lejtece” ir iekļauts dabas liegumā „Lubāna mitrājs”, tās
galvenās dabas vērtības ir neregulētā Pededzes paliene ar
ozolu audzēm un parkveida pļavām, meži uz slapjām minerālaugsnēm un kūdras
augsnēm, kas nodrošina ar dzīves vidi tādas ES Putnu direktīvas 1. pielikuma
sugas kā urālpūci, mazo ērgli, vidējo dzeni, baltmugurdzeni, griezi, melno
dzilnu, pelēko dzilnu u.c., kā arī daudzas īpaši aizsargājamo
bezmugurkaulnieku, augu, sēņu, sūnu un ķērpju sugas.
Pārgājienā kopā noieti nepilni 15 kilometri, kurus pieveica 15 drosmīgi piedzīvojumu meklētāji. Pārgājiena laikā pārsvarā pārvietojāmies pa zāļu purvu. Kājas patstāvīgi bija slapjas. Laikapstākļi bija labvēlīgi pārgājienam, tādēļ patstāvīgi izmirkušās kājas nemaz neapbēdināja, bet atvēsināja un tikai priecēja. Bija interesantas sajūtas sajust zāļu purva līgošanos zem kājām, bet tajā pašā laikā justies droši, zinot, ka mums ir zinošs pārgājiena vadītājs.
Pārgājienā mūs veda pieredzējušais dabas lieguma "Lubāna mitrājs" purvos gājējs Māris Valainis - paldies viņam par to!
Pārgājiena apvidus - zāļu purvs, kas aizaudzis ar krūmiem. Foto autors: Jānis Gailums
Baltie klāni. Foto autors: Jānis Gailums
Pārgājiena maršruts. Foto autors: Jānis Gailums
Šī gada 21.jūnijā plkst. 10.00 laipni aicinām ikvienu
fiziski spēcīgu pārgājienu mīli, piedalīties saulgriežu ekspedīcijā „Zvidzes
upes krastus brienot”.
Vēlies vasaras saulgriežus pavadīt neaizmirstami? Ekspedīcija ļaus atklāt un iepazīt Zvidzes upes mežonīgos krastus dabas liegumā “Lubāna mitrājs”. Ekspedīcija paredzēta tiem, kas vēlas saviem spēkiem nokļūt vietā, kur cilvēka solis ir retums ar iespēju ielūkoties nepārveidotā dabas stūrītī. Pārgājienu vadīs lubānietis Māris Valainis.
Zvidzes upe atrodas dabas liegumā “Lubāna mitrājs”. Upe sākas pie Zvidzes ezera un ietek Aiviekstes upē. Teritorija ir mežonīga, kur cilvēks reti parādās un netraucēti mitinās dažādi dzīvnieki. Tā ir robeža starp Latvijā nomaļākajām vietām – Baltajiem klāniem un Klajotņa purvu. Upju krasti pārpurvojušies un apkārtne bērzos ieskauta.
Apvidus, pa kuru pārvietosimies, pārsvarā būs pārpurvojušies upes krasti, vietām pamats būs stingrs un iešana vieglāka. Tomēr būs pietiekoši daudz vietas, kur nestabilā pamata dēļ, būs jāpārvietojas pa ciņiem un jāsper platāks solis. Sarežģītākās vietās upe būs jāapiet ar līkumu, lai varētu doties uz priekšu. Pavisam liela iespējamība piesmelt zābakus, kājai iestiegot pārpurvojušas vietās.
Īpaši vēlamies uzsvērt, ka ekspedīcijā aicinām TIKAI pieaugušos, kas jūtas pietiekami fiziski spēcīgi pieveikt bridienu. Ekspedīcijas veikšanai nepieciešams atbilstošs apģērbs un apavi (vislabāk pārgājiena zābaki), kā arī maiņas apavi un rezerves drēbes!
Katram jāparūpējas par pusdienu paciņu un enerģijas našķiem, kā arī pietiekoši daudz dzeramā ūdens krājumiem.
Tikšanās vieta: Lubāna mitrāja
informācijas centrs (Aiviekstes izteka no Lubāna ezera, Aiviekstes slūžas)
Pārgājiena starts: plkst. 10.00.
Pārgājiena kopējais ilgums: aptuveni 7 h.
Pārgājiena garums: ~ 25 km
Dalības maksa: 5 Eur/pers.
Uz ekspedīciju ir ierobežots dalībnieku skaits, obligāti nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās!
Pieteikšanās un papildus informācija:
pa tālr. 29234956 vai rakstot e-pastā: lubanamitrajs@gmail.com
Pasākumu organizē: Lubāna mitrāja informācijas centrs un
biedrība „Aborieši”
"Lubāna ezera apkārtnes tūrisma karte" ir sešu ezera apkārtnes novadu kopdarbs: Madonas, Varakļānu, Rēzeknes, Rugāju, Balvu un Lubānas. Ceļvedī informācija sagrupēta 5 interešu grupās: daba un aktīvā atpūta, kultūra, lauku labumi un tradīcijas, ēdināšana, naktsmītnes. Detalizēta karte, iezīmēts velo maršruts un cita noderīga informācija ceļojumiem ap Latvijas lielāko - Lubāna ezeru! Ceļvedis izdots latviešu, igauņu un vācu valodās.
Sveiciens visiem maijā! Daba pašlaik mostas un aizvien vairāk gribas doties dabā, svaigā gaisā, kā arī izkustēties. Šogad pavasaris ieviesis pārmaiņas mūsu dzīvē, taču, ja ir apnicis riņķot tikai pa mājas pagalmu un gribas izrauties kaut kur mazliet tālāk Latvijas plašumos, tad lielajā dabas liegumā “Lubāna mitrājs” noteikti atradīsies kāds stūrītis dabas baudīšanai vienatnē vai nelielā kompānijā. Šī iemesla dēļ Lubāna mitrāja informācijas centrs apkopojis informāciju un izveidojis trīs maršrutu aprakstus individuālām aktivitātēm dabā dabas liegumā “Lubāna mitrājs”:
-
Velomaršruts “Apkārt Lubāna ezeram”
-
Pastaigu maršruts “Teirumnīku aplis”
- Putnu vērošanas maršruts “Putni Lubāna mitrājā”
Foto: Sandis Šķēps
Maršrutus PDF formātā meklēt - http://www.lubanamitrajs.lv/pakalpojumi/ zem virsraksta "Maršruti aktīvai atpūtai dabā"
Nupat tapušajos maršrutu aprakstos ne tikai tiek aprakstīts pats maršruts, piemēram, apkārtnē apskatāmie objekti, biežāk sastopamās putnu sugas, ceļa segums, kas būtiski velobraucējiem, bet arī cita noderīga informācija, piemēram, ēdināšanas iespējas un naktsmītnes. Maršrutu aprakstos iekļautas arī fotogrāfijas, kas maršruta lietotājam sniedz plašāku redzējumu par izvēlēto maršrutu un apkārtnē piedāvātajām iespējām.
33.velomaršruts, kas ved apkārt visam Lubāna ezeram, jau ir bijis izveidots iepriekš un dabā marķēts, taču tagad tas ir papildināts ar maršruta sīkāku aprakstu, ar ko var iepazīties velomaršruta “Apkārt Lubāna ezeram” aprakstā. Arī pastaigu maršruts “Teirumnīku ap
lis” jau pastāv kā oficiāls maršruts ar nosaukumu “Teirumnīku purva aplis”, taču tam klāt tika pievienoti vēl pastaigu celiņi pa Teirumnīku apkārtnes mežiem, kopumā izveidojot apjomīgāku pastaigu maršrutu. Putnu vērošanas maršruta aprakstā “Putni Lubāna mitrājā”, savukārt apkopotas labākās putnu vērošanas vietas dabas liegumā “Lubāna mitrājs”.
Foto: Elīna Gaveiko
Visu trīs maršrutu aprakstu
izveides mērķis – sniegt detalizētāku informāciju “Lubāna mitrāja”
apmeklētājiem par Lubāna ezera apkārtnē pieejamajām aktīvās atpūtas iespējām
dabā.
Maršruti būs pieejami izdrukātā
formātā uz vietas Lubāna mitrāja informācijas centrā, kā arī elektroniski PDF
formātā Lubāna mitrāja informācijas centra mājaslapā www.lubanamitrajs.lv sadaļā Piedāvājums.
Lai arī valstī šobrīd jāievēro
karantīnas drošības pasākumi, aktivitātes svaigā gaisā ir ikviena cilvēka
vitāla nepieciešāmība. Dodies dabā vienatnē vai kopā ar ģimeni. Aktivitātes
“Lubāna mitrājā” piemērotas kā ģimenēm ar bērniem, tā jauniešiem un
pensionāriem.
Foto: Aleksandrs Lebeds
Teirumnīku purva taka uz šo brīdi, līdz valstī esošās karantīnas beigām, ir slēgta, taču ja ir vēlēšanās kārtīgi izstaigāties pa meža celiņiem, tad var izvēlēties maršrutā iekļautos meža celiņus, tādējādi apejot pašu Teirumnīku purvu.
Brauc ar velosipēdu, izkusties kādā kārtīgā skrējienā pa mežiem vai paņem līdzi ģimeni un dodieties atklājumiem pilnā putnu vērošanas braucienā.
Izbaudot aktivitātes dabā, aicinām ievērot pašlaik valstī noteiktos ierobežojumus!
Lai skaista atpūta dabā un burvīgs pavasaris!
Latvijas Ornitoloģijas biedrības Madonas vietējās grupas konkurss “Putni pie barotavas”, kas ilga no 1.12.2019 līdz 31.03.2020, ir noslēdzies un esam apkopojuši konkursa rezultātus:
Nominācijas un uzvarētāji:
Garākais putnu saraksts - Ješko ģimene no Rēzeknes novada (18 sugas) un Kārlis Kronītis ar ģimeni no Rēzeknes pilsētas (11 sugas);
Visskaistākais uzņemtais fotoattēls - Andrejs Ješko Rēzeknes novads;
Visinteresantākais stāsts - Indras Gailītes stāsts “Mana vectēva laika skaitītāji” Rēzeknes novads;
Visskaistākais zīmējums - Rēznas pamatskolas 4.klases skolnieču - Kitijas Nagles, Juliannas Sokolko un Kates Sīles zīmējumi, kā arī Ļaudonas PII “Brīnumdārzs” grupiņas “Kaķi” audzēkņu - Martas Marijas Cīrules, Lindas Beļaunieces, Matīsa Cīruļa, Dominika Klāva Krūmiņa, Markusa Kraukļa, Toma Edija Dzeņa, Alises Karkovskas, Markusa Rajevska, Lonijas Ducenas, Linarda Vīganta, Armanda Silmanoviča, Līvijas Lejiņas, Rainera Gailīša, Pētera Stepanova, Lienes Cālmanes darbi.
Konkursa uzvarētāji saņems balvas no Lubāna mitrāja informācijas centrs. Ar katras kategorijas uzvarētāju sazināmies personīgi.
Paldies visiem dalībniekiem par dalību konkursā un patiesi skaistajiem darbiem!
Esam izdarījuši labu darbu - palīdzējuši putniem pārziemot!
Latvijas Ornitoloģijas biedrības Madonas vietējā grupa
‼️‼️‼️Esam sasnieguši MAKSIMĀLO DALĪBNIEKU SKAITU 21.marta pūču izziņas nakts pārgājienam!
Pateicoties milzīgajai cilvēku vēlmei doties "Pūču izziņas nakts pārgājienā", esam nolēmuši rīkot vēl vienu šādu pārgājienu 3.aprīlī!
Sestdien, 21.martā,
plkst.18.30 Lubāna mitrāja informācijas centrs aicina ģimenes ar bērniem un
dabas draugus piedalīties pūču izziņas nakts pārgājienā. Pārgājienu vadīs putnu
vērotājs Elvijs Kantāns. Pārgājiena maršruts vedīs pa meža takām dabas lieguma
„Lubāna mitrājs” teritorijā un pasākuma mērķis ir nedaudz iepazīties ar noslēpumaino
pūču pasauli. Aptuvenais pasākuma ilgums līdz trīs stundām, norises vieta –
Teirumnīku mežu apkārtne.
Kopā ar pārgājienu vadītāju būs iespējams uzzināt vairāk par biežāk sastopamajām pūču sugām Latvijas dabā, pūču izplatību, ligzdošanas īpatnībām un medīšanu u.c. paradumiem.
Tā kā pārgājiens notiks galvenokārt dienas tumšajā laikā, pārgājiens galvenais uzsvars ir uz skaņām un klausīšanos, vizuāli pūces neredzēsim. Pārgājiens būs klusuma un klausīšanās pastaiga, izjūtot nakts burvību mežā, sadzirdot nakts putnu sasaukšanos un novērojot meža izmaiņas līdz ar tumsas iestāšanos. Plānotais pārgājiena maršruts ir aptuveni 5km. Tas paredzēts pa meža takām un celiņiem, vieglas sarežģītības pastaiga, kas piemērota ģimenēm ar bērniem.
Pirms pārgājiena īpaši sekojam līdzi laika apstākļiem un ģērbjamies atbilstoši, jo pārgājiena laikā būs arī apstāšanās un klausīšanās pauzes, parūpējamies, lai nav auksti! Vēlami mitruma izturīgi apavi un apģērbs, kas ejot nečaukst.
Pārgājiena laikā nepieciešams arī kabatas vai pieres lukturītis. Omulīgākai pastaigai, ja ir vēlme, līdzi var paņemt karstu tēju un kādu našķi.
Ikviens interesents ir aicināts piedalīties pārgājienā, iepriekš piesakot savu dalību rakstot epastu lubanamitrsj@gmail.com vai zvanot pa tālruni 29234956. Precīzs pārgājiena sākuma punkts tiks nosūtīs dalībniekiem, kas būs pieteikušies.
Pasākums bez maksas.
Pasākumu organizē
Lubāna mitrāja informācijas centrs
Atzīmējot Starptautisko Mitrāju dienu, šī gada 15.februārī plkst.11.00 laipni aicinām ikvienu fiziski spēcīgu pārgājienu mīli, kurš vēlas doties atklāt un iepazīt Lielo un Mazo Kiuriņa ezeru dabas liegumā “Lubāna mitrājs”. Ja arī Tevi vairs neaizrauj labiekārtotās purva laipas dabā un Tu vēlies ar saviem spēkiem nokļūt vietā, kur cilvēka solis ir retums un ielūkoties nepārveidotā dabas stūrītī, droši pievienojies izaicinošajam bridienam. Pārgājienu vadīs pieredzējušais purvos bridējs Māris Valainis.
Dabas liegumā “Lubāna mitrājs” A daļā atrodas Leigauņu purvs, kurā ir divi purva ezeriņi - Lielais Kiuriņš un Mazais Kiuriņš. Ezeriņi ir tūristu mazskarti, kas tiem piešķir īpašu burvību. Laipni aicināts piedzīvot purva ezeriņu mieru, nobaudīt kādu pērnā gada dzērveni vai izaicināt savu garu un ķermeni, pievarot vareno bridienu.
Dalībnieku skaits ierobežots! Ja neesi pilnībā pārliecināts par savu dalību pasākumā, lūdzu, dod iespēju citiem pieteikties pārgājienam!
Pulcējoties uz pārgājienu, sagrupēsimies ciešāk pa mašīnām un visi kopā dosimies uz pārgājiena starta vietu.
Pārgājiena noslēgumā mēs parupēsimies par karstu pusdienu zupu.
Tikšanās vieta: Gaigalavas kapi (Gaigalavas pagasts, Rēzeknes novads) - https://balticmaps.eu/lv/c___3011590.97-7707390.11-14/bl___cl
(Lat: 56.741216, Lon: 27.053919, LKS: X: 686770, Y: 292744)
Starts: Precīzs pārgājiena sākuma punkts tiks nosūtīts individuāli katram dalībniekam pēc pieteikšanās pārgājienam.
Pārgājiena starts: plkst. 11.00.
Pārgājiena kopējais ilgums: aptuveni 3-4 h.
Pārgājiena garums: ~5-7km
Pārgājiena mērķis: Iepazīt tūristu neskartos purva ezeriņus, daļu no dabas lieguma "Lubāna mitrājs"
Dalības maksa: 5 Eur/pers.
Starptautiskā Mitrāju diena tiek atzīmēta visā pasaulē 2.februārī, 2020.gada tēma
Pieteikšanās un papildus informācija:
pa tālr. 29234956 vai rakstot e-pastā: lubanamitrajs@gmail.com
Pasākumu organizē: Lubāna mitrāja informācijas centrs
Nākamā stāstu pēcpusdiena ir klāt, atkal aicinām pie kūpošām tējas krūzēm klausīties cilvēku stāstus par viņu skaistajiem piedzīvojumiem. Stāstu pēcpusdiena notiks 1.februārī no plkst. 13:00-16:00 Lubāna mitrāja informācijas cebtra telpās, kad klausīsimies stāstos par pārgājieniem Kirgizstānā un Nepālā.
Mūsu stāstu pēcpusdienā piedalīsies divi aktīvi, enerģiski un uz piedzīvojumie
m kāri cilvēki,
katrs ar savu unikālo pieredzi, pārdomām un iespaidiem par zemēm ar krāšņo
dabu, adrenalīna piepildītiem pārgājieniem un iedvesmojošiem cilvēkiem.
Pirmā stāstniece būs Marita Vikšere ar krāsu gammām bagātu stāstu, ar iespaidīgiem skatiem, par silto un tik ļoti neizzināto Centrālāzijas valsti Kirgizstānu un Kazahstānu. Iedomājieties tik - koki pilni sulīgiem augļiem, saules apspīdēti ezeri un kalni, nakšņošana kirgizstāniešu tradicionālajās jurtās un kalnu namiņos, izjādes ar zirgiem, viens no lielākajiem sālsūdens ezeriem pasaulē, kārtīgas pastaigas kalnos un veldzēšanās karstajos avotos. Tā vien grib
Savukārt Nauris Reiters ļaus mums kopā ar viņu izstaigāt
takas Nepālā, dosimies visi kopā pa Annapurnas maršrutu, kas ir viens no
skaistākajiem maršrutiem. Izzināsim daļu Himalaju, kas tik
ilgi un vēl aizvien vilina cilvēkus no visas pasaules! Varbūt arī Tevi? Vietā, kur sajūti tādu kā Tibetas
bezcerību - vēju, tuksnesi un sausu, sausu gaisu. Masīvās kalnu grēdas ir gluži
kā ūdensšķirtne, aizturot šurp peldošos nokrišņu
mākoņus. Ejot pavērās neticama ziedošo rododendru krāsu buķete, sākot no koši
baltiem, dzelteniem, beidzot ar oranžu un pat spilgti sarkanu krāsu toni. Un
tās sniegotās kalnu virsotnes…as ērti iekārtoties un klausīties.
Tāpēc aicinām Jūs 1. februārī no plkst. 13.00 – 16.00 pie mums, Lubāna mitrāja
informācijas centrā, kur gaidīsim Jūs ar siltu tēju un našķiem!
Pasākums ir bezmaksas un iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Pasākuma laikā uzņemtās fotogrāfijas vai video var tikt
izmantoti publicitātes nolūkos.
Sākot ar 1.12.2019. Latvijas Ornitoloģijas biedrība Madonas vietējā grupa izsludina konkursu ziemas mēnešiem "Putni pie barotavas".
Konkurss ir spēkā līdz 31.03.2020.
Aicinām iesaistīties ikvienu Madonas, Lubānas un Rēzeknes novada iedzīvotāju - individuālu vērotāju, ģimenes grupas, draugu kompānijas, darba kolektīvus, skolas klases un bērnudārza grupiņas.
Nominācijas:
1.
Kurš pie barotavas spēs pievilināt un
novērot visvairāk putnu sugu (garākais sugu saraksts);
2.
Visskaistākais uzņemtais fotoattēls;
3.
Visinteresantākais stāsts;
4.
Visskaistākais zīmējums.
Putnu sarakstu meklē šeit: "Putni pie barotavas" putnu saraksts
Plakātu ar putnu sugām (putnu attēli) meklē šeit: Barotavu putnu - attēli